środa, 22 marca 2017

Warsztaty 18 marca 2017

      Dopiero 4 dni minęły od tych warsztatów, ale z racji tego, że jestem w trakcie przygotowywania kolejnych zajęć, oraz załatwiam inne sprawy ( między innymi nowych instruktorów ), mam wrażenie, jakby to było dawno, dawno temu.... Dzień był bajkowo szalony, więc Wam o nim opowiem. :)  Zacznę jednak od podziękowań dla : Karoliny Lisik ( instruktor sekcji teatralnej) oraz Majeczki Fudalej za pomoc przy pokazywaniu emocji, oraz za pomoc w demonstracji realizacji tematu dla grupy numer 1 , czyli dla grupy maluszków . Podziękowania również dla Daniela oraz Krzysztofa z  NEW PHOTOGRAPHY REKLAME STUDIO za realizację wideo, na które czekam z niecierpliwością ! Podziękowania również dla Wszystkich uczestników sobotnich zajęć, bardzo miło spędziłam z Wami czas i jak sobie przypomnę niektóre sytuację, to do tej pory się śmieję. 

Grupa pierwsza : " Państwo Gniotkowie"


Pewnie wielu z Was zna tę zabawkę, bo jest prosta i niemalże stara jak Świat i przyjemnie skrzypi, zupełnie tak samo, jak dawno temu śnieg pod butami :)
 Ze względu na to, że wydaje ten specyficzny dźwięk (słuch), można ją zgniatać, ugniatać, rozciągać (dotyk, ćwiczenie mięśni dłoni) oraz zmienia kształt (wzrok), można ją śmiało nazwać zabawką sensoryczną, która jest jeszcze o tyle genialna, że można ją wykonać samodzielnie i nie jest droga w wykonaniu. Zazwyczaj  mamy w domu wszystkie niezbędne rzeczy do jej wykonania, czyli: butelkę, balon, włóczkę lub nici bawełniane oraz mąkę ziemniaczaną.( można również użyć skrobi kukurydzianej) oraz marker do płyt CD.
 Zajęcia rozpoczęliśmy czytaniem tekstu Elizy Piotrowskiej, który opowiadał o przygodach Tupcia Chrupcia. W trakcie czytania próbowaliśmy odgadnąć co czuł w danej chwili Tupcio, Maja oraz Karolina, próbowały zobrazować emocje tej małej myszki. Jak się okazało, nazwanie ich, wcale nie było takie proste. Dlatego warto jest podczas codziennych zabaw z dzieckiem rozmawiać o emocjach oraz podpowiedzieć jak sobie z nimi radzić. A kiedy oddechy zawodzą , zawsze można wymiętolić naszego gniotka :) ( Tylko uważajcie, nie róbcie tego zbyt mocno ! Jednemu z uczestników gniotek wybuchł w sklepie , ale za to emocje związane z niezadowoleniem prysły jak ta mąka z balonika ).
 Kiedy już przyszło do realizacji tematu, kompletnie nie wiem co się stało, ale Justynka z Frankiem oraz Rysiem byli cali pokryci mąką. Na szczęście potraktowali temat na wesoło, choć początkowo Frankowi do śmiechu chyba nie było .Wszyscy świetnie poradzili sobie z tematem, nawet dwie 11-miesięczne młode damy wróciły do domu z Panem i Panią Gniotkami.
zdjęcie od Magdy Wyszyńskiej 

Zuzia i jej para Gniotków .
Maggie, Kasieńka, Karolinka i kawałek Mai

Justynka, Franio i Rysio

Oto cała wesoła grupa :) 

Dzielna Maja w trakcie asystowania

Jak widać było mnóstwo zabawy oraz bałaganu <3 Mam nadzieję, ze wykorzystacie jeszcze kiedyś ten pomysł, ponieważ jest on również świetnym ćwiczeniem koordynacji wzrokowo ruchowej.

"Tajemnice na dnie morza"

Co prawda grupa ta nie była tak liczna jak poprzednia, ale za to jakie ciekawe prace powstały ! Troszeczkę rozmawialiśmy o rybkach i rafie koralowej, wymienialiśmy się ciekawostkami na ich temat. Dowiedzieliśmy się między innymi, że węgorze w trakcie deszczowej pogody potrafią pokonywać dosyć spore odległości na lądzie, a makrela potrafi płynąc nawet z prędkością 75 km / h. Maja jak zwykle zaskoczyła mnie swoją ogromną wiedzą,  ale Patrycja, Jakub oraz Agatka również byli bardzo aktywni.
Jeżeli chodzi o samą realizację tematu, to był nim ruchomy obraz, który powstał z wykorzystaniem różnokolorowych bibuł oraz folii aluminiowej. Praca Kubusia była najbardziej przestrzenną pracą, każdy podszedł do tematu inaczej. Miło było patrzeć na proces powstawania oraz na Wasze poszukiwania. Praca z bibułą nie należy do najprostszych , dlatego wrócimy do niej jeszcze kiedyś. 
 Nasze rybki na końcu zawisły na kolorowych niteczkach i podczas dmuchania ożywiały dno morza ( ćwiczenie artykulacyjne) , a korzystanie z różnych faktur dodatkowo rozwijało zmysł dotyku.

Praca Kubusia

Patrycja 

Praca Agatki

Maja




Kuba

fot. New Photography Reklame Studio

Dziękuję jeszcze raz i Uczestnikom i autorom zdjęć. Do zobaczenia na warsztatach  wielkanocnych, które prowadzić będę z naszym nowym instruktorem, Łukaszem. Do zobaczenia !




środa, 8 marca 2017

Konkurs plastyczny " OSLO jakiego nie znacie, moje ulubione miejsca"

Regulamin konkursu " Oslo jakiego nie znacie -moje ulubione miejsca"


      Rajska Fabryka w Oslo serdecznie zaprasza wszystkich chętnych Polaków (dzieci, młodzież oraz dorosłych ) zamieszkałych na terenie Norwegii, do wzięcia udziału w otwartym konkursie plastycznym zatytułowanym " Oslo jakiego nie znacie -moje ulubione miejsca".
      Celem konkursu jest uwrażliwienie i otwarcie Uczestników  na przestrzeń miejską i jej elementy. Zadaniem Uczestników jest przedstawienie  architektury miasta Oslo, elementów jego przestrzeni miejskiej takiej jak : dworce, place, mosty, ulice , parki lub ukazanie pejzażu miejskiego w postaci panoramy miasta.

Zasady ogólne :

I. Format i technika:


         1) Prace należy wykonać w formacie:
          - Dzieci i młodzież A3 *, dorośli w formacie A3 lub A2 (50 x 70cm) w jednej z następujących technik;
          - malarstwo ( akwarela, farby plakatowe lub akrylowe)
          - rysunek (czarno-biały, kolorowy, węgiel )
          - techniki mieszane (collage)
                   * dzieci w wieku 3-6 lat mogą wykonać prace zarówno w formacie A3 jak i A4.

          2) Do konkursu nie dopuszcza się prac przestrzennych.

           3) Prac nie należy składać, zwijać , podklejać i oprawiać


II.  Terminy składania prac oraz pozostałe wytyczne :

        1) Termin składania prac konkursowych upływa 12 maja 2017 r.

        2) Ogłoszenie wyników wraz z wyznaczeniem daty wręczenia nagród nastąpi 2 czerwca 2017 r.              na Fanpage Rajska Fabryka w Oslo
        
         3) Prace należy opisać w następujący sposób:

               Imię i nazwisko dziecka oraz wiek
               adres zamieszkania
               adres mailowy oraz telefon kontaktowy opiekuna
         
          4) Prace należy wysłać na adres :
                
                   Helena Rajska 
                   Bråtenalléen 36 A
                   0487 Oslo

           lub składać osobiście na spotkaniach grupy plastycznej. Harmonogram spotkań będzie                        publikowany na Fanpage Rajska Fabryka w Oslo


III. Nagrody:

          1) Nagrody rzeczowe i dyplomy będą przyznawane dla następujących grup wiekowych:
              - dzieci w wieku przedszkolnym
              - dzieci w wieku szkolnym
              - młodzież ze szkół średnich

        2) Wręczenie nagród odbędzie się w trakcie wernisażu wystawy prac pokonkursowych.

        3) Wszystkie zwycięskie i wyróżnione prace zostaną wystawione na co najmniej jednej                           wystawie
 
        4) Wszystkie prace zostaną wydane w formie albumu
                   

IV. Zasady nabycia praw autorskich przez Organizatora:

      1) Z chwilą doręczenia pracy konkursowej Organizatorowi, Organizator nabywa licencję                         niewyłączną do wszystkich prac , upoważniającą go do nieodpłatnego korzystania z                             majątkowych praw autorskich na następujących polach eksploatacji :
          - wykorzystywania ich na stronie internetowej Organizatora
         -  wystawienia prac w ramach wystawy pokonkursowej
         -  umieszczenia reprodukcji pracy w katalogu prezentującym prace konkursowe
     
      2) Nadesłanie pracy konkursowej wiąże się z akceptacją warunków zawartych w Regulaminie 

V. Organizatorem konkursu jest Helena Rajska - instruktorka sekcji plastycznej Rajska Fabryka w Oslo





Patronat medialny konkursu MojaNorwegia.pl
Sponsorzy : Polinski BYGG

środa, 1 marca 2017

Fru, fru.. ptaszki sobie lecą...

Nadrabiamy zaległości ... 12 września 2015 odbyły się zajęcia, w trakcie których zrobiliśmy dekoracje, których motywem przewodnim były ptaki. W trakcie zajęć korzystaliśmy również ze stempli z ziemniaka oraz liści. Wszystkie dzieci świetnie poradziły sobie z tematem, a oto efekty ich pracy .